Kezdőlap » Vizsgálatok » Megrendelők » Kitöltési segédlet
Eurofins Vetcontrol Kft. Állategészségügyi vizsgáló laboratóriuma | Formanyomtatványok | F24-A |
Telep adatai: Annak a telephelynek az adatait kell ide beírni (telep neve, címe, hrsz.), ahonnan a beküldött minta(ák) származnak. Fontos a kapcsolattartó neve és elérhetősége az esetlegesen felmerülő kérdések miatt. Azt a személyt érdemes megjelölni, aki információkat tud adni a labor számára a mintákkal és az állománnyal kapcsolatban.
Költségviselő/Számlázás adatai: Név: cég/ egyéni vállalkozó/ magánszemély neve. Ha megegyezik a telep adataival, akkor ide csak az adószámot kell beírni.
Laboratóriumi vizsgálati azonosító: Minden szürkével kijelölt részt a laboratórium tölt ki! A beérkező minta a laboratórium nyilvántartásában kap egy sorszámot, ami az adott mintát azonosítja.
MVH regisztrációs száma: A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal ügyfélnyilvántartásában szereplő regisztrációs szám, amely a telepet azonosítja.
148/2007. FVM rendelet szerinti határozat sz.: A 148/2007. (XII. 8.) FVM rendelet az egyes állatbetegségek megelőzésével, illetve leküzdésével kapcsolatos támogatások igénylésének és kifizetésének rendjéről szóló rendelet alapján igénybe vett támogatásra vonatkozó határozat szám, mely alapján lehívható a támogatás.
Tartási hely azonosító: Az állattartó telep tartási hely azonosítója.
Tenyészetkód: A Tenyészet Információs Rendszerben a tenyészetet azonosító kód.
Mintát beküldő személy (állatorvos) adatai: A beküldő állatorvos elérhetőségei,
ha a mintát beküldő személy megegyezik a telepi kapcsolattartóval, akkor elég csak az egyik helyen kitölteni.
Állományra vonatkozó információk
Ebben a blokkban a mintázott állományra vonatkozó információkra kérdezünk rá, ami támpontot ad az esetlegesen felmerülő betegségek diagnosztikájában, ami nagyban függ az állatfajtól, kortól, hasznosítási iránytól, tartásmódtól.
Állatfaj: Aláhúzással vagy bekarikázással jelölje, hogy mely állatfajból származik a minta. A felsoroláson kívüli más állatfajt az egyéb fülbe kell beírni.
Hasznosítási irány: Aláhúzással vagy bekarikázással jelölje az adott állatfaj hasznosítási irányát, a tartás célját: broiler, árutojó, tej, hús …stb. A vastaggal keretezett részek összetartoznak. A juh a kecske és a ló esetén szabadon beírható ez a terület.
Tartásmód: Kérjük bejelölni vagy kitölteni az állomány tartásmódját.
Állomány kora/Telepítés dátuma: Kérjük az állomány életkorát beírni, abban az esetben, ha ez az egész állományra értelmezhető. Pl.: házi tyúk- broiler- 21 napos. Ló- hobby- 23 éves. Szarvasmarha és sertés esetében csak a korcsoport megadása szükséges.
Állomány létszáma: A mintázott állomány nagyságát kérjük beírni, amit adott tartási helyen tartanak.
Kórelőzményi adatok: Kérjük kitölteni az adott állományra vonatkozóan, hogy milyen tüneteket tapasztalnak (pl. hasmenés, tüsszögés), van-e elhullás, mekkora az elhullás, történt-e valami változás az elmúlt héten, pl.: takarmányváltás, változott-e az állomány viselkedése, víz- és takarmányfogyasztása, milyen vakcinázást alkalmaznak és mikor.
A beküldött mintá(k)ra vonatkozó információk:
Ebben a blokkban az adott állattartó telepről származó mintákra vonatkozó információkkal kell kitölteni a megrendelőt.
A minta feladásának, a vizsgálatok megrendelésének dátuma: Azt a dátumot kell írni, amikor az összekészített minta átadásra kerül a mintaszállítónak.
Laborba érkezés dátuma: A labor adminisztrátora tölti ki a minta beérkezésének napján.
sorszáma: A beküldött minták darabszáma, megadva a lehetőséget, hogy többféle mintát lehessen küldeni, többféle vizsgálatra.
A – típusa: A minta típusa a legördülő fülből kiválasztható: higiéniai minta, alompapír és útihulla, környezeti taposó minta, elhullás, tej, méhváladék, bélsár, orrtampon, szerv, egyéb
B – helye: Egy telephelyen belüli egységekre vonatkozik a mintavétel hely. Ha egy költségviselőnek több telephelye van, akkor telephelyenként külön-külön megrendelőt kell kitölteni. Ez fontos a 148-as támogatás igényléséhez és a pontos eredményközléshez is! A különböző mintatípusok egy
telephelyen belül, de különböző mintavételi helyekről származhatnak, ezért ez mintánként kitöltendő. Ha azonos a mintavételi hely minden minta esetében, akkor elég egyszer kitölteni. Pl.: higiéniai minta- 1. ól etetőgarat, alompapír-útihulla – LKF- 573 kamion;
tej minta- 6458 tehén jobb hátsó tőgynegyed.
C – ideje: Mivel egy mikrobiológiai megrendelőn több mintatípus is rögzítésre kerül(het), ezért fontos, hogy minden mintához a mintavétel ideje rögzítve legyen. Pl.: higiéniai minta – 2022.07.15., alompapír-útihulla – 2022.07.16. 3 napos elhullás 2022.07.19. Ahol indokolt – és a vizsgálat megkívánja – pontos óra: perc bontásban is feltüntethető a mintavétel ideje.
Elég csak mintatípusonként, illetve eltérő mintavételi helyenként kitölteni a mintavétel idejét!
A számokkal jelölt oszlopokban találhatók a vizsgálatok, melyek a feltüntetett mintatípusokhoz kérhetők. A megrendelő lehetővé teszi, hogy több mintából többféle vizsgálat vagy egy mintából többféle vizsgálat is kérhető legyen.
Az állattartó telepeken a szerviz periódus végén - a fertőtlenítés hatékonyságának vizsgálatára –higiéniai mintavétel indokolt. Ebben a vizsgálatban E. coli, Salmonella, összcsíraszám valamint Staphylo- és Streptococcus kimutatás történik. A mintavétel az E. coli és Salmonella esetén azonos: környezeti törlet/tamponminta, az összcsíraszám vizsgálatot fiziológiás sóoldatba mártott tamponos törletmintából végezzük, amit a fiziológiás sóoldatban kérünk tárolni.
A vizsgálat ideje: 3-5 nap.
Salmonella kimutatás történhet állatfogadásakor a szállítójárműről és szállítódobozokról vett törlet/tamponmintákból, alompapír és útihulla mintákból, környezeti taposó mintákból, illetve állatfajtól függetlenül bélsár mintákból.
A vizsgálat ideje 5 nap, amit kérünk a vizsgálat időzítésénél figyelembe venni!
A beküldött mintákat (elhullás, szerv, tampon, tej) táptalajokra oltjuk ki, baktériumok izolálása céljából.
A bakteriális tenyésztés után kérhető a kimutatott kórokozó antibiotikum-érzékenység vizsgálat:
Ezzel a módszer megadjuk, hogy az adott baktérium melyik antibiotikumra milyen érzékenységet mutat: érzékeny, mérsékelten érzékeny és rezisztens kategóriákban feltüntetve. Ez a vizsgálat olcsóbb de kevesebb információt szolgáltat, mint a MIC vizsgálat, de alkalmas a hatóanyag kiválasztásához.
A MIC és a PK/PD analízis (PK/PD- farmakokinetikai és farmakodinámiás analízis) terápiás javaslatot szolgáltat, mellyel célzott és pontos antibakteriális terápiát tudnak alkalmazni a haszonállattartó telepen. Nemcsak a hatóanyag választásban segít, hanem a hatékony koncentráció, adagolás és kezelési idő meghatározásában is. Legalább negyedévente érdemes egy MIC vizsgálatot kérni a helyi mikroflórában bekövetkezett esetleges változások miatt.
A mintavétel dátumát elég egyszer kitölteni, ha az összes minta egy napon lett levéve. A mintavétel helyéhez az adott állat fülszámát és a tejminta származását (tőgynegyed) kell feltüntetni.
Együtt kérhető a Prototheca alga és a Staphylococcus vizsgálat.
Külön kérhető a Prototheca alga kimutatása.
Elektronikus kitöltés: A cellák lefelé bővíthetőek, így egy megrendelővel beküldhető az összes minta még tejminták esetében is a minták azonosíthatóságának biztosításával.
Papír alapú kitöltés: A mikrobiológiai vizsgálatok közül a fertőtlenítés hatékonyság, a Salmonella spp. kimutatás és az antimikrobiális-rezisztencia vizsgálat akkreditált!
BAROMFI: Az állatfajnál kiválasztani vagy beírni a mintázott baromfiállomány faját, hasznosítási irányát, korát, létszámát és a tartásmódot.
Kórelőzményi adatoknál érdemes megadni a laboratóriumi vizsgálat indokát, a tapasztalt tüneteket, elváltozásokat.
A KÉRT VIZSGÁLATOK alatt válassza ki a vizsgálat irányát:
Pl. a szállítás előtt 3 héttel esedékes Salmonella kimutatás esetén
A kért vizsgálatokat X-el jelölje.
Az állatfajok közül kérjük kiválasztani a szarvasmarhát, beírni a mintázott állomány korát és létszámát. Nem kötelező kitölteni szarvasmarha esetén a hasznosítás irányát és a tartás módját. Kórelőzményi adatoknál érdemes megadni a laboratóriumi vizsgálat indokát, a tapasztalt tüneteket, elváltozásokat.
A KÉRT VIZSGÁLATOK alatt válassza ki a vizsgálat irányát:
bakteriológiai vizsgálat esetén kell kitölteni
A 4 és az 5 oszlop kitöltése Mastitis vizsgálat esetén is fontos.
a kért vizsgálatokat X-el jelölje.
Az állatfajok közül kérjük kiválasztani a sertést, beírni a mintázott állomány korát és létszámát.
Nem kötelező kitölteni sertés esetén a hasznosítás irányát és a tartás módját. Kórelőzményi adatoknál érdemes megadni a laboratóriumi vizsgálat okát, a tapasztalt tüneteket, elváltozásokat.
A KÉRT VIZSGÁLATOK alatt válassza ki a vizsgálat irányát:
A kért vizsgálatokat X-el jelölje.
Az állatfajok közül kérjük kiválasztani a juh/kecske-t, beírni a mintázott állomány korát és létszámát. Juh/kecske esetén a hasznosítás irányát és a tartás módját kérjük kitölteni. Kórelőzményi adatoknál érdemes megadni a laboratóriumi vizsgálat indokát, a tapasztalt tüneteket, elváltozásokat.
A KÉRT VIZSGÁLATOK alatt válassza ki a vizsgálat irányát:
A 4 és az 5 oszlop kitöltése Mastitis vizsgálat esetén is fontos.
a kért vizsgálatokat X-el jelölje.
Az állatfajok közül kérjük kiválasztani a lovat, beírni az útlevél számát, az állat korát. Válassza ki a hasznosítás irányát. Kórelőzményi adatoknál érdemes megadni a laboratóriumi vizsgálat indokát, a tapasztalt tüneteket, elváltozásokat.
A KÉRT VIZSGÁLATOK alatt válassza ki a vizsgálat irányát:
A kért vizsgálatokat X-el jelölje.
Eurofins Vetcontrol Kft. Állategészségügyi vizsgáló laboratóriuma | Formanyomtatványok | F24-A |
2022.08.09. | 1. kiadás/1.verzió | oldal 2 / 6 |
Kiadta:Végh János | Jóváhagyta: Fornyos Kinga |